ერთხელ ძაან მოუწყენია ჩვენთან 15 წლის, სოხუმური სკოლის მერხიდან იძულებით გამოქცეულ ზურიკოს, გაუხედავს ჩვენს ხარფუხულ ფანჯარაში და უთქვამს:
- „ეჰ, გათენდება, დაღამდება,
ისევ გათენდება და დაღამდება!...“
ბაბუას მეორე დას – ნორას დიდხანს უმუშავია ბებიაქალად სოხუმში და იქვე დარჩენილა თავის კუკურიანად: ნახევარი აფხაზობა ჩემ ხელშია დაბადებული და ეგენი მე არაფერს დამიშავებენო! არც შემცდარა! მართლაც არაჩვეულებრივი მადლიერების გრძნობა გამოუჩენიათ აფხაზებს. მალხაზის მეგობარმა აფხაზმა აიდამ გვაპოვნინაო ტყეში გაქცეული ბებია ბარბარე, ბაბუა ხუტას დედა და მოგვიანებით, 1994 ზაფხულში, მანვე დაამარხვინა თავისივე მეუღლის - ანტონის გვერდზეო!
ხუტა ბაბუას დედის - ბარბარეს მამას ანუ ხუტას ბაბუას ძაკუ რქმევია, ძაკუ ტრაგიკულად დაღუპულა თავის მშობლიურ სოფელ ვარჩეში ადიდებულ კოდორიდან კამეჩების გამორეკვისას. კი გამოუყვანია წყლიდან როგორღაც დამხმარე მწყემსს ძაკუ, მაგრამ ვეღარ გადაურჩენია, ვეღარ ამოუსუნთქია ძაკუს. ვერ გაუძლია მის ცოლ ანასტასიას, - ტასიას ეძახდნენ, - ქმრის სიკვდილისათვის და ცოტა ხანში თვითონაც თან გაჰყოლია თავის საყვარელ და სათაყვანებელ მეუღლეს.
ერთი ნამდვილი ამბავიც: ხუტა ბაბუა ხომ დეკანოზი იყო და სეფისკვერზე სულ იხსენიებდა თავის მამასაც, ანტონს. ჰოდა, ეს ანტონი დაესიზმრა ჩემს ფშაველ მამიკოს, უკანასკნელი მეგრული სიტყვებით აგინებს თურმე თავის მღვდელ შვილ ხუტას, გამიხმო ყელი ამ ხმელი პურების ყლაპვითაო და თან წინ ხაშლამიანი დიდი თასი უდგას! გაქანდა დილითვე მამიკო ბაზარში, მოიტანა კარგი სახაშლამე, მოხარშეს, აასახელეს, და დაუდგეს დედიკომ და მამიკომ ცხონებულ ანტონს ისე როგორც ითხოვა და როგორც ეკადრებოდა მის სულს, თავის ღვინიანად და „ზაკუსკიანად“. როგორ მოძებნა ჩემმა დიდმა ბაბუამ - ანტონმა თავისი შვილიშვილის მეუღლე მალხაზი - თავისი ჭკუის სიძე და შესჩივლა თავის გასაჭირი საიქიოდან, ხორცი რომ ენატრებოდა?! მეორე მსგავსი ამბავიც: ფერისცვალებას ხომ ხილის კურთხევა იციან, დედაშენს რა ხილი უყვარდაო, უკითხავს ციცის თავის ქმრისათვის... მთაში რა ხილი, რა ხილი... ალბათ მარიამობა მსხალიო! იმ ღამესვე დასიზმრებია ვერმოსწრებული დედამთილი ციცის, გამიღიმა და მითხრა: საზამთრო მიყვარდაო!
ზემოხსენებული სოხუმელი მალხაზი ანუ მალხაზ მეორე ვინღაა, აღარ მახსოვს, ალბათ ნორასა და კუკურის ბიჭი. მანანა რომ ამათი გოგოა, ეს მახსოვს. დედიკომ მოგვიყვა, მარიამი რომ გაჩნდა, - ეს უფრო ადრე, 80-იანების შუაში, - ნორა და კუკური გვეწვივნენ მოსაკითხებითურთ სოხუმიდანაო! კუკურის სამართლიანი საყვედური უთქვამს თურმე მაშინ მამიკოსათვის: მალხაზ, ასეთ პატარა ბინაში რატომ გყავს ცოლ-შვილიო!? მეორე დღესვე ვიპოვეთ და სხვაგან გადავედით ქირითაო! ჩემი მშობლები თავიდან ქირით ცხოვრობდნენ ბერძნის ქუჩაზე და თბილისის სხვა უბნებშიც, მერე, წმინდა ნიკოლოზის ბერძნული ტაძრის ახლოს ანჟელას ბინაც უპოვიათ და იმ დროს გუდაუთაში მწირველმა ბაბუამ უყიდა ეს ბინა და ამგვარად დაიწყო ხარფუხის ეპოქა და ჩვენი მკვიდრი ცხოვრებაც დედაქალაქში... მე და თაკო კი სად ვიყავით მაშინ ანუ წინასაუკუნის 80 - იანების ბოლოს, მაგრამ უფროსმა დებმა - მარიამმა და იაკომ გამოიარეს ეს ამბები...
ერთხანობას ვაგზლის მახლობლადაც უცხოვრიათ ნაქირავებში, ხედავს მამიკო, სიცხიანი მარიამი დროდადრო იშვერს თითს ჭერისაკენ და იძახის: ე წიპია!
- ციცი, ამ ბავშვს მგონი ძაან მაღალი სიცხე მისცა, არიქა ვუშველოთ, ტვინი არ გადაეწვას!
მიმხვდარა დედაჩემი, გუდაუთიდან სტუმრად ჩამოსული ხუტა ბაბუას ოინი რომ იყო ეს: ნახე ჩიტი ჭერშიო და მარიამსაც უცებ აუთვისებია!...
ერთ მშვენიერ დღესაც მოჰკიდა ხელი კალათას ჩვენმა მარიამმა,- სამი წლის იქნებოდა მაშინ დაახლოებით, - და დეზერტირებისაკენ გაეშურა! კიდევ კარგი, მეზობელი შეხვედრია წინ, ჩვენი ეზოდან უკვე კაი დაშორებით,
- „საით გოგო?“
- „ბაზარში მივდივარ!“
მეზობელმა მოაბრუნა ჩემი უფროსი და, თორემ ვინ იცის, ვისი შვილი იქნებოდა ახლა და სად? ერთ-ერთი იყო იმ სამ მეზობელ დათაგან ჩვენი გადამრჩენელი: ან ფისო ან ციცო და ან ნანა.
ჩემი მეორე უფროსი და, იაკო პატარაობისას ძაან ჩუმი ყოფილა; ჩუმი, მაგრამ გაბედული. ქვიშა ეყარა ჯიბეებში და სულ ახრამუნებდა. ერთხელ ფშავში, ჭერიდან ანუ ოთახზე ჭერადდასხმული ცემენტიდან პატარა ფეხების პაკი-პუკი გავიგონეთო და რას ვხედავთ, წლისა და რვა თვის იაკო არ აბობღებულა იმ სახელდახელო კიბიდან მაღლა?! იაზე წლითა და რვანახევარი თვით დიდი მარიამი კი ქვევიდან იდგა და შეძახილებით ამხნევებდა თავის ყოჩაღ დას: „მიდი ია, მიდი!“
იაკოწისა და მარიაკოწის (ასე ვეძახდი ჩემზე 7-8 წლით უფროს დებს) ოცნება იყო რომ მამიკოს სოფელში გაჰყოლოდნენ. რიგ-რიგობით დაჰყვებოდნენ. გაეღვიძებოდა იას, აიღება თავის ერთ ციდა ტუფლებს, გააღებდა კარებს და ელოდა, როდის გამოიხედავდა ეზოში მოჩუჩუნე მამა რომ მისთვის ჩაეცმია ის ტუფლები. არასოდეს უკუღმა არ დაუჭერია ტუფლები იაკოს, ყოველთვის მარცხენა მარცხნივ ეკავა და მარჯვენა – მარჯვნივ.
მარიამს უყვარდა მზის გულზე დგომა!
- მზეში ნუ დგახარ, მზეში ნუ დგახარ! - კივის გაბრაზებული მამა მალხაზი.
- არა ვდგავარ მამი მზეში!
ახედა მაღლა მზეს მარიამმა, მზე ცაზე არ ჰკიდია? დახედა თავის ფეხებს და სად მზე და სად მაგის ფეხები. პატარა მარიამსა და იას ატყუებდა თურმე მამიკო, ვარსკვლავები რომ ცვივა, შეიძლება ჩვენ ეზოშიც დაეცას რომელიმეო! დილით ადრე დგებოდნენ თურმე ეძებდნენ იმ პაწაწინა მნათობებს ჩვენი ფშაური ეზოს კუთხე-კუნჭულებში.
ერთხელაც დაღონებული მოსულა იაკოწი სკოლიდან, დანა პირს არ უხსნიდა: მასწავლებელმა გვითხრა რომ ვარსკვლავები სინამდვილეში ძალიან დიდებია და არც ცვივიან, არც გვაცვივიანო!
მესამე, ჩემზე უფროსი დაც მყავს, ნატო, მაგის მოყოლება მე ვარ; ნატო ანუ ბარბარე, - ბაბუამ თავის დედის სახელიც დაარქვა, - ყივანახველამ დაამიზეზა და ავადაა. დედიკო უვლის, ამბობს ანგელოზი გვყავს სახლშიო!
მართალია, სოხუმში დაიწყო სწავლა ჩემმა ცქვიტმა დედიკომ, მაგრამ სკოლა მიზეზთა გამო თავის დედულეთში – ნიკორწმინდაში დაასრულა. პირველმა დარეკა თურმე კაი ხნის დადუმებული საეკლესიო ზარები ნიკორწმინდის დიდებულ ტაძარში! ჯერაც მოსწავლე ყოფილა, თან მანამდე სიმღერის წრეც ჩამოუყალიბებია ნიკორწმინდაში!
მაშინ როცა მე ზარებს ვაგრიალებდი და მეუფე ამბროსის ვმოსავდი, ჩემი ათეისტურად განწყობილი მასწავლებლები ტაძრის გარეთ, შორიახლოს იდგნენ და მწყველიდნენო! ახალამოქმედებულ ნიკორწმინდაში საპატრიარქოდან ერთი მხიარული მღვდელმონოზონიც, მიქაელი წაუყოლებია მეუფე ამბროსის თანამწირველად. მაშინ ძაან ცოტანი იყვნენ და ასე ასარჩევად არ იყო საქმე, როგორც დღესაა! საპატრიარქოში ორნი იყვნენ სათადარიგოდ: ეს ჟღალწვერა, ხშირად თავ-ყბაგვერდზეგადაწეული მიქაელი და ევსები, ვისაც ნიადაგ იშიაზი აწუხებდა და მორკალული დაიარებოდა. ამ გახსენებულზე, ევსებიც კარგი ხალისა იყო: ყვებოდა როგორ ჩააბარა გამოცდები მცხეთის სემინარიაში. როცა გამოცდაზე ჰკითხეს თუ როგორ მოექცა რწმენაზე და რამ გადააწყვეტინა სემინარიაში მოსვლა, ასე მიუგო: „გამექცა ძროხა, სადაცაა უნდა გადახტეს ის ჩემი ჭრელო უფსკრულში და მეც თან გადამიყოლიოს. უცებ ვწვდი მე მას კუდში და დაამუხრუჭა კიდევაც მან უფსკრულის პირას. - გადავრჩით ორივენი! ე მაშინ ვიწამე ღმერთი!“ ... საბედნიეროდ, გამომცდელსაც არ უღალატა იუმორის გრძნობამ და ევსებმაც ამაყად შეაბიჯა მცხეთის სასულიერო სემინარიაში.
წირვის მსვლელობა ჯერ კარგად არ სცოდნია იმ ახალნაკურთხ, მეუფის თანმხლებ მიქაელს, იდგა დედიკო საკურთხევლის პირას და ჰკარნახობდა: „მერმე და მერმე მშვიდობით უფლისა მიმართ ვილოცოოოთ!“ და ა.შ .
საინტერესოა ისაც რომ იმ რაჭველ, ანტიეკლესიურ და დედიკოს მქირდავ მასწავლებლებს, სულ ბიბლიური სახელები რქმევიათ, კაცსაც და ქალსაც: იოველი და იონა, ადამი და იაკობი, სელა და ადა, ისაკა და მარკოზა… მაშინვე ამბროლაურის გაზეთში გაუწერიათ დედიკო, რელიგიის მსხვერპლიაო თუ რაღაც ასეთი!!! თანაც „დასაჯეს“ და კომკავშირში აღარ მიიღეს. მაშინ ხომ ინგრეოდა, მაგრამ მაინც არ ნებდებოდა უღმერთო სსრკ...
ფოფია ბებიას ერთ-ერთ დას, შურას, წამოუწყია ნიკორწმინდის გახსნისათვის ომი. საბჭოთა კანონმდებლობით ათეული თუ შეიკრიბებოდა, ეკლესიის გახსნის უფლებასაც აძლევდნენ. შურა ბებიას „მამაო ჩვენო“ თავისებურად დაუსწავლია. ე.წ. ე მერვე ასო ცანი ჰგონებია და ასე ლოცულობდა თურმე: „მამაო ჩვენო, რომელი ხარ ცათა შინა...იყავნ ნება შენი, ვითარცა ცათა შინა, ეგრეცა ქუცყანასა ზედა...“ არაფრით არ უჯერებდა თურმე დედაჩემ ციცის ანუ საკუთარ დისშვილს რომ „ქუეიყანასა ზედა“ სწორია! - „რავა ბოშო!?“ მიუხედვად ამისა, ცანი მაინც სწყალობდნენ და ტაძრის ამოქმედებაც შეძლო.
შურა ბებიასთვის საპატრიარქოდან ერთი იშვიათბუნებოვანი მღვდელი გაუგზავნიათ. იმჟამად ბევრი საოცარი, საოცრად ნიჭიერი მღვდელი გვყავდა, რადგან რწმენა და მღვდლობა მაშინ პრივილეგიებს კი არ იძლეოდა, არამედ პირიქით... და ეს „პირიქითი“ მხოლოდ ნიჭიერებისა და ნამდვილებისთვისაა. ამ „საპატრიარქოსაც“ დღევანდელ, უზარმაზარ სრასახლად ნუ წარმოიდგენთ, ერთი პატარა სახლუკა იყო, სიონის გვერდზე რომ დგას ჯერაც, მეორე სართულზე პატრიარქი ცხოვრობდა, კაბინეტი, სასადილო ოთახი, საძინებელი და აივანი. აგრეთვე კორიდორი, სადაც მისი პირადი მდივანი იჯდა. ეს „კორიდორი“ ყველა სხვა ოთახს ესაზღვრებოდა. ხშირად სტუმრობდნენ არამხოლოდ ქართველნი წარჩინებულნი, არამედ ასევე რელიგიის კონტროლის აპარატის უშიშროების ჩინოსნებიც. მოდიოდნენ მეცნიერ-ისტორიკოსები, საქართველოს ეკლესიის ისტორიის მთხზველობაში წახალისებულნი; მოდიოდნენ ხელოვნების სხვადასხვა სფეროდან, სხვადასხვა გამოხატულებითა და ზრახვით. ყველას სურდა რაიმე სარგებელი მოეტანა ახალაღორძინებული საეკლესიო ცხოვრებისათვის, თავისი ცოდნა და ხელოვნება სიკეთის სამსახურში ჩაეყენებინა. ეს იყო დიდი ეპოქა, რადგან გამოჩნდა თვითგანხორციელების ახალი ალტერნატივა იმ ტოტალიტარულ სახელმწიფოში. მოდიოდნენ ასევე მარგინალები. მარგინალები და უარყოფილნი იქნებ სსრკ-თან შეუწყობლობის გამო? მოდიოდნენ გიჟებიც, უშიშროებასთან შეკრული მღვდლებიც და მიამატი მორწმუნეებიც თავის ხილვებიანად. განსაკუთრებულად ფასობდა სტაროვერი ეპისოპოსი მურთაზ ჩახავა, შუბლზე ბოლნური ჯვარი რომ ესახებოდა თუ წარბებს მაღლა აწკაპავდა. არიგებდა ახალგაზრდა კაცებს, ხანაც ცოლ-ქმარს ერთად: „იმ საქმის მერე დაუყოვნებლივ ჩაიბანეთ!“ ყველას პატრიარქთან დამეგობრება სურდა. ერთი შავტუხა ქალი, პითიასავით გაალმასებული, დაჟინებით ითხოვდა, სიონში დამსვით და მამკითხავეთო!
ერთხელ ვახტანგ რაზიკაშვილიც გამოჩნდა, მიეგება პატრიარქის მემატიანე და ვახტანგმა უთხრა მას რომ ფშავლებს ეგრევე გცნობთ, მამაჩემსა ჰგევიხართ იერზეო! ვახტანგმა მოყვა პატრიარქთან სუფრაზე თუ როგორ დაჰპარეს მთელი წიგნები მამამისს. ქურდობის მიზანი იყო საპაპიროსე, წეკოს გასახვევი ქაღალდის მოპოვება. დასდევნებიან ქურდებს, მაგრამ მამა-შვილს ჯაგებში გადაყრილი ყდებიღა უპოვნიათ იმ უამრავი სქელტანიანი წიგნისა! მამაჩემი რომ დაწვებოდა ასე იტყოდაო: „ღმერთო შენითა და არა ჩვენითა!“
პატრიარქს ზოგი სტუმარი აივანზე გაჰყავდა და იქ ჩუმად ემუსაიფებოდა. ცხადია, რომ საბჭოთა ეპოქაში საპატრიარქოს დაყენებული ჰქონდა მოსასმენი მოწყობილობა და როგორც ჩანს, ეს მოწყობილობა იმ პატარა, სიონის ტაძრისკენ გამყურე აივანს ვერ მოიცავდა. იქნებ მოიცავდა კიდევაც და საგანგებოდ დაყარეს ჭორები, ვერ წვდება აივნამდეო!? საბჭოთა უშიშროების ხრიკებიც ხომ ადამიანურ სისულელესავით ამოუწურავი იყო!
ეშმაკის განდევნის ლოცვებს საპატრიარქოში ქორ-ეპისკოპოსი კონსტანტინე ატარებდა. კეთილი მელიქიძე. დანარჩენები მეუფეები წიწილა-ეპისკოპოსებიაო? - ვიღაცამ იკითხა ერთხელ. ეშმაკები, ძირითადად, გამოსეულები იყვნენ თბილისის მარტოხელა დიასახლისებს, რომელთათვის ერთადერთ ხსნად მეუფე კონსტანტინე ქცეულიყო. სამ კაცს ეკუთვნოდა ერთი კაბინეტი, შესასვლელიდან მარჯვნივ: ქორ-ეპისკოპოსს, მეუფე თადეოზსა და მეუფე ვახტანგს. ქორეპისკოპოსის იქით სამზარეულო იყო გაწყობილი, იქ უფროსობდა მორჩილი ნორა - ზუთხის ხინკლებხარშვია. სამზარეულოს წინ - ტუალეტი. შესასვლელშივე მარცხნივ - სამდივნო, კანცელარიადწოდებული საერთო ოთახი. დიდი სივიწროვე სუფევდა მაშინდელ საპატრიარქოში: იმ ერთ საყველაო ოთახში იყვნენ შეყრილები: მდივანი გრიგოლ მშვიდობაძე, ორივე ბუღალტერი, შავი და თეთრი თამარა, (დადიოდა ლექს-სიმღერაც ამ შავ-თეთრზე: „შავი და თეთრი თამარაააა, ორივე ბუღალტერიააა, ორივე ფულის მტერიაააა..“), მთარგმნელები, მაგ. ლედი დოდო. იქვე ვიღაც, მაგალითად სამონაზვნე თამრიკო ხატიაშვილი ჩხაკ-ჩხუკობდა ანუ „მანქანაზე“ ბეჭდავდა. ხშირად შემოდიოდნენ სხვადასხვა რანგისა და ტვინწყობის თანამშრომლები, პატრიარქის რეფერენტები, მაგალითად „მიხთახი“ ანუ მიხეილ თარხნიშვილი, პატრიარქის წონიანი, თვეში სამასმანეთიანი რეფერენტი; პატრიარქის რომელიღაც მემატიანე, - ეს მემატიანეები ისე ჩქარა იცვლებოდნენ, არცერთი არ დამამახსოვრდაო, - დედიკომ. ზოგჯერ ლანდივით გამოცხადდებოდა საეკლესიო კალენდრის გამომცემელი, მკვდრისფერი მერაბ ლორთქიფანიძე, რომელიც სიკვდილ-სიცოცხლის სახედ გამოიყენა მეუფე კონსტანტინემ, აღნიშნა რა ჟურნალ „ჯვარი ვაზისაში“ გამოქვეყნებულ თავის ოპუსში რომ „ყოველი სხეულებრივი არსება ყოფნა-არყოფნის ზღვარზე დგას, მაგ. მწერალი ნიკო ლორთქიფანიძე გარდაიცვალა, დარჩა შვილი მერაბი, მაგრამ...“ ვატყობ რომ ისაც, ხვალ თუ ზეგ მარილზე გავაო! - დაახლოებით ასე. მეუფე კონსტანტინე არამხოლოდ ფილოსოფიურ ნოველაში, არამედ პოეზიაშიც იწაფებოდა. ასე მაგ. მისი ერთ-ერთი ლექსი იგივე „ჯვარი ვაზისაში“ ასე იწყებოდა: „მოციქულმა ანდრიამ / გაგვანათლა ადრიან/ მთა-მთა შემოიარა/ არ უგრძვნია იარა“...
მაშინდელი საპატრიარქოს სკა-სამდივნოში მოფუსფუსე მაგ ერთ დუნია ხალხს ზოგჯერ ემატებოდა კიდევ რომელიმე ავტორი და ჟურნალის რედაქტორი ქალბატონ თინა კობალაძის სახით, თავისი წიწინა მოთხოვნებითა და ჟურნალის საჭიროების ჩამონათვალით. დრო და დრო შეიხედავდა ხოლმე შიგნით მთარგნელი და სემინარიის ბერძნულის ლექტორი თამარა მესხიადი, - სულ ბიზანტიურ დელეგაციებს რომ ასდ-ჩასდევდა, - და დააგდებდა ამბად: „კონსტანტინეპოლიდან ჩამოვიდნენ!“ აქვე მოკალათებულიყო საპატრიარქოს მდივან მშვიდობაძის ტანსრული ქალიშვილი ნანა, რომელიც მამის განუყრელ თანმხლებად გვევლინებოდა. პატრიარქის შარვალ-კოსტუმიანი მცველი შოთა, ხელმოკუმული მაჯებით რომ სულ მაღლა იწევდა თავის უქამრო შარვალს, აქაოდა პეწი არ დავუკარგოო, - შიგნით არ შედიოდა, თუ რამე საქმეზე თანამშრომლებისათვის უნდა ეუწყებინა, თავს შეჰყოფდა ხოლმე და გარედან შესძახებდა. შემოდიოდნენ სამშენებლო საქმეებზეც. სადღაც რაღაც სულ იყო ასაშენები, დასამშვენები, შესალესი. აი, როგორც იქნა, ცალკე ოთახი გამოუძებნიათ მთარგმნელებისათვის, საგარეო განყოფილება გადაიტანეს ახლანდელი აკადემიის სამრეკლოს ქვეშ, მაგრამ პრარაბმა სოსოიამ არა და არ დააყენა საშველი იმ სათარჯიმნე ოთახის შეგაჯვას! ერთხელაც შემოყო თავი ამ ჯეელმა, ჩასუქებულმა რაჭველმა კანცელარიაში, - თავი იმიტომ რომ მეტი აღარ შემოეტია, - და უცებ აუყვირდა მას მთარგმნელი, ზემოხსენებული სოლიდური ქალბატონი დოდო ველიაშვილი: „ბიჭო, რა გახდა ერთი შეგაჯვა!?“ ცოტა შეყოვნდა და დააზუსტა: „რა გახდა ერთი გაგაჯვა!?“ არ გამოუვიდა გამოსწორება დოდოს და ისედაც დიდი თვალები კიდევ უფრო გაუფართოვდა. სოსოიასაც იგივე დაემართა თვალებზე და ზუსტად ერთნაირი გამომეტყველებით შეჰყურებდნენ ერთმანეთს! ატყდა ერთი სიცილ-ხარხარი და ამის მერე ორივეს ყოველ შეხვედრაზე უსაზღვრო მხიარულება ეუფლებოდა.
მეუფე თადეოზი კოლორიტული პიროვნება გახლდათ, თან ფშავლობდა, თან პოეტობდა, ღვთისმოსაობა ხომ ისედაც ევალებოდა. „მე ჩემი პაპის/პაპის პაპების/პაპის პაპები/მგონია მთები!“ - ასე იწყებოდა მისი ციცქნა პოეტური კრებული. ყველაფერთან ერთად, საქართველოს ბედითაც შეწუხებულიყო ფრიად. იქვე მორეფერენტე ზეზო ჯალაბაურს ებაასებოდა ეროვნულ საკითხებზე, კიტა ბუაჩიძის ახლადგამოჩენილ წიგნზე. შეხუმრებულები იყვნენ მეუფე და ზეზო: „ყინჩ ეპისკოპოს დასდექ და პოეტიც ჰა და ჰა მეუფევ, მაგრამ ფშავლობამდე ჯერ ბევრი გიკლია!“
მამაჩემს, - ასევე ერთხანობას იქვე მობოგინესა და მემატიანედწოდებულს, - ჩამოჰკიდებდა თურმე თავის პანაღიას მეუფე თადეოზი, სანამ თვითონ გვერდზე, საპატრიარქოს ტუალეტში თავის წვრილმან საქმეებს აგვარებდა.
საპატრიარქოში დავანებული მესამე მღვდელთმთავარი ვახტანგი ძაან თანამედროვედ, ლაღად აზროვნებდა, კარატეზეც დადიოდა და თან ფილოსოფიითაც იყო გატაცებული, სულ როზანოვებსა და კიდევ ვიღაც მსგავსებს აციტირებდა საუბარში.
მაშინ ეკუმენიზმი არ იკრძალებოდა, ამიტომ უცხოელი სტუმრებიც, სხვადასხვა ევროპული თუ ამერიკული ეკლესიების დელეგაციებიც უხვად დაშლიგინებდნენ იმ პატარა საპატრიარქოში, ადიოდნენ მეორე სართულზე პატრიარქთან, ჩამოდიოდნენ დაბლა, გაივლიდნენ მეუფეებისა და სკა-ოთახს შუა, შედიოდნენ სიონში და ლოცულობდნენ... ცოცხალი სიტუაციები იჩითებოდა! საპატრიარქოს ქალები გადაირივნენ, როცა ერთხელაც ერთი მკერდსავსე, მომხიბლველი ფერადკანიანი, თანაც მკერდზე ოლარჩამოკიდებული, საყურეებიანი ქალბატონი ეპისკოპოსი ეწვიათ!
- მაშ ეპისკოპოსია ეგა, უწმინდესო? - იფხრიწებოდნენ სიცილით სიონის „თავმჯდომარე“ მარიამი და მისი და თამარი, ერთობლივ ვახშამზე პატრიარქთან!